Kefiri Nasıl SaklarımKefir tanelerini bir kaç ay kullanmayacaksanız;

* Kefir tanelerini temin ettiğinizde saf su içerisinde küçük bir kapta ya da kurutulmuş halde olacaklardır. Kefiri kullanmayacağınız zaman bir kabın içerisine saf suyu koyarak ve taneleri de içerisine ilave ederek buzdolabında (+4 C) saklayabilirsiniz.

Kefir tanelerini donduracak iseniz,

* Kefir tanelerini soğuk saf su ile yıkayın (suyun klorsuz olmasına dikkat edin), temiz ve beyaz bir havlu ile düzgünce üzerindeki nemi bastırmadan uzaklaştırın. Taneleri bir poşet ya da kutu içerisine koyun ve taneleri tamamen kapatacak kadar süt tozu ilave edin ve buzluğa kaldırın. Bu şekilde bir yıla yakın bir süre saklayabilirsiniz.

Kefir tanelerini Kafkasya’da yapıldığı gibi kurutacak iseniz;

* Kefir tanelerini soğuk saf su ile yıkayın, temiz ve beyaz bir havlu ile düzgünce üzerindeki nemi bastırmadan uzaklaştırın. Tanecikleri beyaz kağıttan kese içerisine koyup yoğun güneş altına bırakın. Tanecikleri burada sıcaklık, nem ve tanecik boyutuna bağlı olarak bir iki gün içerisinde kuruyacaklardır. Kuruyunca renkleri sarıya dönebilir bu gayet normaldir.

Kefiri Nasıl Saklarım

Kuruyan taneleri ağzı sıkıca kapatılabilen bir kaba koyup soğuk bir ortam ya da buzdolabında 1- 1.5 yıl civarında saklanabilir.

Saklanan kefir tanelerinin aktivitesini geri kazandırmak için ne yapmalı ?

Farklı nedenler ile kefir taneleri aktivitelerini kaybetmiş olabilirler. Onları tekrar aktive edebilmek için;

Kefir tanelerini dondurmuşsanız;

* Dondurulmuş olan taneleri soğuk su içerisine koyun. Bu şekilde süt tozundan ayrılabilsin. Sonrasında bir kap içerisine tanelerin üzerine 1/3 oranında olacak şekilde süt ilave edin ve 24 saat beklemeye bırakın. Eğer pıhtılaşma istenen düzeyde olmaz ise bu işleme her 24 saatte sütün miktarını her seferde artırarak devam edin. Bu işlem üç-dört gün sürebilir. İstenen aromaya ve yapıya ulaşıldığında kefir taneleri sütü işlemek için hazır demektir.

Kurutmuşsanız;

* Tanecikleri bir kaba alıp üzerine 1/3 oranında süt ilave edin. 20 - 24 saat sonra eski aromaya ulaşmış ise taneler hazırdır. Eğer değil ise, yukarıdaki gibi artan miktarlarda süt ilave ederek bu işleme devam edin. 2 - 7 gün arası tazelemeden sonra taneler hazır hale gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 18.12.2012 01:39:09

Kefiri Nasıl Saklarım Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Kefiri Nasıl Saklarım"

sumbul

Cevap Sayısı: 0
acaba kefiri tüketirken açlık tokluk durumu etkiler mi faydalarını. ya da zamanı.. birde kefiri uzun süre saklamak için tatlı suda bekletmek lazım diye bir sey duydum doğru mu acaba. teşekkürler:)

2016-12-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Macide kalıpçıoğ

Cevap Sayısı: 0
Araştırmalarınız her sorumuza cevap veriyor. Gerçekten çok teşekkürler. Ellerinize sağlıklar diliyorum

2016-02-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ajiba

Cevap Sayısı: 1
Kafkas Türkleri nedir? Herkesi Türkleştirme çabasını da anlamış değilim...

2015-06-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

mukaddes

Cevap Sayısı: 0
24 saatten fazla durursa kefırım bozulurmu

2014-07-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

sema

Cevap Sayısı: 0
süt tozu dediğiniz şey nasıl bir şey acaba şu nescafelerin içine kattığımız değildir heralde

2014-01-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

gizemli

Cevap Sayısı: 0
ben kefiri iki aydir gunluk kullaniyorum ve maya cogaldi biraz tanidiklara verdim,fakat yine cogalinca,bir miktar ayirip nasil saklayacagimi bilmiyordum.verdiginiz bilgiler guvenilir olduguna inaniyorum ve tskr ediyorum

2013-07-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Kefiri Nasıl Saklarım hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Kefiri Nasıl Saklarım konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kefir, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018