kefir.gen.tr https://www.kefir.gen.tr Kefir, Kefir Nedir ve Nasıl Yapılır? tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kefir.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 27 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Kefir Kültürü https://www.kefir.gen.tr/kefir-kulturu.html Thu, 29 Nov 2018 06:26:11 +0000 Kefir Kültürü, çok eski yıllardan beri Kafkasya'da imal edilmeye başlanan kefirin yaygınlaşarak günümüzde tüm dünyaca tercih edilen köpüklü, koyu kıvamlı ve hafif ekşi lezzette olan şifalı bir içecek kültürüdür. Kefir Kültürü, çok eski yıllardan beri Kafkasya'da imal edilmeye başlanan kefirin yaygınlaşarak günümüzde tüm dünyaca tercih edilen köpüklü, koyu kıvamlı ve hafif ekşi lezzette olan şifalı bir içecek kültürüdür. Araştırmalara göre Kafkasya'da yaşayan insanların ömürlerinin uzun olmasının sebebi olarak kefiri çok tüketmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Kefir Kültürü, düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklığını sistemini güçlendirici niteliktedir. Hastalıklara karşı direnci arttıran kefiri özellikle yaşlı ve çocukların bağışıklık sistemleri düşük olduğundan bol miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Evde kolayca hazırlanabilen kefir kültürü, daha sağlıklı bulunmaktadır.

Kefir Kültürü Özellikleri Nelerdir

Kefir mayası, karnıbaharı andıran şekilde bulunur ve genellikle fındık ve bezelye gibi tanelerden oluşmaktadır. Beyazımtırak renkte olan kefir kültürü tanelerinin içinde Sacharamyces sp., Torula Mayaları, Streptococcus cremoris, Betabacterium sp. Gibi mikroorganizmaları bulunmaktadır. Bu mikroorganizmaların birleşmesi sonucunda süt asidi ve karbondioksit meydana gelmektedir. Sütün pıhtılaşması sebebi olarak ise kefirin içinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalamakta ve süt asidini oluşturmaktadır. Bunun sonucuna bağlı olarak da süt pıhtılaşmaktadır.

Kefir Kültürü

Marketlerden Alınan Kefir Kültürü Sağlıklı Mıdır

Hazır olarak satılan kefir kültüründe bakteri çeşitliliği çok bulunmamaktadır. Maya kullanmadan sadece ticari amaçlı olarak yaptıkları için daha ucuz olarak satılmaktadır. Bu sebeple kefir kültürünün evde yapılması daha uygun olmaktadır. Kefirde kullanılan mantarın kalitesi zararlı bakterileri içinde barındıran mantarların kullanılmaması açısından oldukça önemlidir. Evde kendiniz kefir mayalamak isterseniz bu mantarı üniversitelerde üretilen ve klinik onaylardan geçmiş bakterilerin bulunduğu mantarları tercih etmeniz daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Kefir Kültürünün İyi Geldiği Rahatsızlıkları şu şekilde sıralayabiliriz

 • Bronşit ve astım tedavisinde,
 • Ekzema tedavisinde,
 • Kolon yumurtalık ve göğüs kanseri tedavisinde,
 • Uykusuzluk tedavisinde,
 • Alerjik rahatsızlıklarda,
 • Verem ve böbrek hastalıklarında,

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde üstün rol oynadığı belirtilen kefir hakkında birçok akademik çalışmada bulunmaktadır. Ünlü akademisyenlerin sıklıkla bahsettiği kefir kültürünü kullanırken bir alışkanlık hâline getirerek düzenli olarak tüketilmesi sağlık açısından önemli niteliktedir.

]]>
Kefir Zararları https://www.kefir.gen.tr/kefir-zararlari.html Thu, 29 Nov 2018 19:01:59 +0000 Kefir Zararları sıralamasında, yüksek kalorili bir besin olduğu için sık sık tüketilmemesi gerekmektedir. Eğer kilo sorununuz varsa, Kefir tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda Kef Kefir Zararları sıralamasında, yüksek kalorili bir besin olduğu için sık sık tüketilmemesi gerekmektedir. Eğer kilo sorununuz varsa, Kefir tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda Kefir Zararları söylenmekte olup, fazla kilo sorunu yaşayanların günde bir bardaktan fazla içmemesi gerektiği söylenmektedir. Kilosu fazla olan ve de kefirden vazgeçemeyen insanlar için özel olarak üretilen, Yağsız süt ile mayalanan kefirleri tüketmesi daha uygun olacaktır. İçeceğiniz 1 Bardak Kefir, yaklaşık olarak 150 kalori olmasından dolayı kilolu insanların kefiri aşırı  tüketmemesi gerekmektedir.

Kefir Çabuk Bozulan Bir İçecektir


Kefir, bir süt ürünü olduğu için her süt ürünü gibi bozulabilme ihtimali de vardır. Bu yüzden satın alacağınız ya da yapacağınız  kefiri mutlaka buzdolabınızda ya da soğuk bir yerlerde saklamanız gerekmektedir. Bozulan bir kefir zararlı olacağı için asla tüketilmemeli ve bozulduğu anlaşıldığı zaman atılması gerekmektedir.

Şeker Hastasıysanız Dikkat!

Kefir Zararları,
şeker hastalarını etkilediği için, şeker hastalığı çekenlerin kefiri aşırı tüketmemesi gerekmektedir.Yapılan araştırmalara göre, kefiri ilk kez içenlerde bir anda mide krampları oluşmaktadır. Böylesi bir durum ile karşılaştığınız zaman, kefiri mutlaka az az içmeniz uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Kefir ZararlarıHamileyseniz Kefir Tüketmeyin

Gebelik esnasında anne adayının mutlaka doktoruna danışarak kefir tüketmesi gerekmektedir. Bazı bünyeler kefiri çok rahat içemezler. Böylesi bir durumda, yavaş yavaş kefirin içimini arttırmanız gerekmektedir.

Kabızlık Sorununa Çözüm


Bazı bünyelerde kefir ishal olumuna neden olduğu için, kabızlık sorunu çeken insanların kullanması durumunda, kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Bağışık Sisteminiz Zayıfsa

AIDS ya da Hepatit gibi hastalıkları olan insanların, bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için kefir tükettikleri zaman bünyenin daha zayıf olmasını sağlayacağı için Kefir Zararları nedeniyle tüketilmemesi gerekmektedir. 2 yaşının altında olan bebeklere kesinlikle verilmemesi gerekmektedir.

Kefir Zararları çok az olduğu ve faydaları daha çok olmasından kaynaklı olarak, uzmanlar tarafından günlük olarak her gün tüketilmesi gerektiği söylenmektedir.

]]>
Kefir Mayası https://www.kefir.gen.tr/kefir-mayasi.html Fri, 30 Nov 2018 03:46:11 +0000 Kefir mayası, Kafkasya'dan gelmiştir. Beyazımtırak renkte, karnabaharı andıran renkte ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden oluşur. Kefir mayası yardımıyla inek, keçi, koyun, hindistan cevizi ve ya soya s Kefir mayası, Kafkasya'dan gelmiştir. Beyazımtırak renkte, karnabaharı andıran renkte ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden oluşur. Kefir mayası yardımıyla inek, keçi, koyun, hindistan cevizi ve ya soya sütleri ile yapımı sağlanır. Mayanın kalitesi çok önemlidir. Kaynağı tam belli olmayan kefirin içinde zararlı maddeler olabilir. Bu nedenle aktarlardan almak yerine üniversitelerde üretilenler tercih edilmelidir. Kefir mayası, vücut direnci üzerinde büyük etkiye sahiptir. Özellikle sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasında fayda sağlamaktadır. Biyolojik açıdan metabolizmayı devamlı yapılandıran, vitamin, antioksidan ve mineraller bulunduğu için hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. B12, B1 ve K vitamini fazlasıyla yoğundur. Saydığımız vitaminlerin yeterli kullanımı böbrek, karaciğer ve sinir sistemine yarar sağlamaktadır. 

Kefir Mayası Faydaları 
 • Kolesterolü dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür.
 • Uykusuzluğu gidericidir.
 • Selülitlere karşı etkilidir.
 • Damar sertliğini ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Aşırı yıpranmayı ve yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Bellek zayıflığını ve dikkat azalmasını engeller.
 • Görme zayıflığını ve katarakt oluşumunu önlemeye katkı sağlar.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Depresyona karşı olumlu katkısı vardır.
 • Verem ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. 
 • Egzama tedavisinde kullanılır. 
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. 
 • Bronşit ve astım hastalığında kullanılır. 

Kefir Mayası

Kefir Mayası Nasıl Yapılır 

Sterilize edilen süt, 5 dk kaynatıldıktan sonra 20-25 C dereceye kadar soğutulur. İşlem için cam kavanoz kullanılmalıdır. Daha sonra 1 litre sütün içerisine 30-50 gr kefir tanesi ilave edilerek ağzı kapatılır ve 18-24 saat bekletilir. Bu süre içinde tahta kaşıkla sık sık karıştırılır. Kefirin mayalanma süresinin sonunda metal olmayan temiz bir süzgeçten geçirilir. Sonra süzgeçte kalan kefir taneleri temiz,  klorsuz suyla yıkanıp tekrar süte koyulur. Hazırlanan kefir mayasının kullanım süresi 3 gündür. Karanlıkta ve soğukta muhafaza edildiğinde 6-8 güne kadar çıkabilir. Kefirin içerisinde peynir veya sirke kokusu varsa kefirde enfeksiyon olabilir. Bu nedenle temiz suyla yıkanmalı veya yeni kefir taneleri kullanılmalıdır. Mayalanmakta olan kefir taneleri, uzun süre süzülemeyecekse buzdolabına koyulur. Kefir mayasını günlük olarak içebilirsiniz. Ekşimsi bir tadı olduğundan dolayı, yanında meyve gibi tatlı besinlerle yenebilir. Kefir tüketimi kişinin yaşına ve ağırlığına göre farklılık göstermektedir. Yemeklerle birlikte içilebileceği gibi ayrı olarakta içilebilir. 

]]>
Kefir Mayası Nasıl Elde Edilir https://www.kefir.gen.tr/kefir-mayasi-nasil-elde-edilir.html Sat, 01 Dec 2018 02:33:32 +0000 Kefir mayası, yıllar önce Kafkasya'da Orta Asya Türkleri tarafından sütten yapılan ve ayrana benzeyen bir içecektir. Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde hem lezzeti hem de sağlığa faydalı oluşu nedeniyle günlük olarak t Kefir mayası, yıllar önce Kafkasya'da Orta Asya Türkleri tarafından sütten yapılan ve ayrana benzeyen bir içecektir. Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde hem lezzeti hem de sağlığa faydalı oluşu nedeniyle günlük olarak tüketilen bir içecek haline gelmiştir. Çok faydalıdır. 

Kefir Mayası Nasıl Elde Edilir 

Kefir mayasını hazırlarken, istediğiniz şekilde lezzetli olabilmesi için keçi sütü kullanmanız gerekir. Öncelikle kefir mayasını bir kavanozun içine koyun ve üzerine sütü ilave edin. İlk defa kefir yapıyorsanız, 1 yemek kaşığı kefir mayasına yarım litre süt kullanmalısınız. Süt ve kefir mayasını kavanoza koyduktan sonra, kapağını sıkıca kapatın ve karanlık bir yerde 20-48 saat arasında  bulundurun. Kefir bekledikçe ekşidiği için, daha fazla ekşi olmasını istemiyorsanız, bekleme süresini 48 saate çıkarabilirsiniz. Kefir mayalandıktan sonra, çıkarıp bir kabın içerisine süzgeçle süzerek koyun. Süzülen kısmı temiz bir kavanoza koyduktan sonra, buzdolabına koyup soğumasını bekledikten sonra içebilirsiniz. Çünkü soğuk olarak içilen bir içecektir. Kefir mayası, buzdolabında kaldıkça büyümeye ve çoğalmaya devam eder. Rengi değişen kefirleri sakın kullanmayın hemen atın. Kefir yaparken dikkat edilmesi gereken nokta; kefire metal parça değdirmemektir. Çünkü metal, kefirin içindeki faydalı maddelerin etkisini kaybetmesine neden olur. Diğer büyüyen kefirleri başkalarına da verebilirsiniz. Kefir, bağırsaklardaki maddelerin zararlı olmasını önlediğinden dolayı, ömrü uzattığına inanılmaktadır. 

Kefir Mayası Nasıl Elde Edilir


Kefir Mayasının Faydaları 
 • Kefir mayası, uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır. 
 • İdrar yolu iltihaplarını tedavi etmektedir. 
 • Stres azaltır, sakinleştirir ve kolesterolü düşürür. 
 • Karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirmektedir. 
 • Görme yeteneğini güçlendirir.
 • Diş çürüklerini önlemektedir. 
 • İshale ve kabızlığa karşı etkindir.
 • Sağlıklı diyet için önemlidir ve kilo almayı önler.
 • Ciltteki yağlanmayı ve kepeklenmeyi önler. Saçları da  kuvvetlendirir.
 • Sindirim sistemini inşa eder ve tam beslenme sağlar.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Selüloitlere karşı etkilidir. 
 • Cildi güzelleştirir ve parlak olmasını sağlar. 
 • Zehirlenmelere karşı kanı temizler.
 • Saç dökülmelerini azaltır. 
 • İyi bir antibiyotik görevi görür. 
 • Damar sertliğini engeller.
 • Ellerdeki titremeleri, bellek zayıflığını ve dikkat azalmasını önler. 
 • Genç yaşlanmayı önler. 
 • Aşırı yıpranmayı ve yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Birçok hastalığın oluşumunu başlamadan engeller. 
 • Kanı temizler ve yüksek tansiyonu düşürür. 
 • Vücudun tüm organlarının uyumlu çalışmasını sağlar. 
 • Yara ve yanıkların hızla iyileşmesini sağlar. 
Kefiri, yaşı ne olursa olsun her yaştaki insan kullanabilir. Yan etkisi yoktur. Çocuklara bile rahatlıkla verilebilir. İçine biraz tuz atıp ayran gibi içebilirsiniz. İçine salatalık doğrayıp cacık gibi de içebilirsiniz. Tarhana yapımında kullanabilirsiniz. İçerisine muz, bal  ve hatta biraz mısır ekmeği doğrayıp bebeğinize bile yedirebilirsiniz.
]]>
Kefir Ne Kadar Tüketilmeli https://www.kefir.gen.tr/kefir-ne-kadar-tuketilmeli.html Sat, 01 Dec 2018 03:54:31 +0000 Kefir ne kadar tüketilmeli, kefir dünyanın pek çok yerinde sağlık amacı ile tüketilen fermente süttür. Kefir, inek, koyun ya da keçi sütü kullanılarak elde edilebilir. İşlem gördüğü için tadı hafif buruk olur Kefir ne kadar tüketilmeli, kefir dünyanın pek çok yerinde sağlık amacı ile tüketilen fermente süttür. Kefir, inek, koyun ya da keçi sütü kullanılarak elde edilebilir. İşlem gördüğü için tadı hafif buruk olur. Süte oranla daha fazla sindirime yardımcı bakteriler içermektedir. Bu sayede de bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlar. Aynı zamanda sağlık için faydalı birçok vitamin ve mineral barındırmaktadır.

Sindirim üzerinde olumlu etkileri bulunan kefir, kabızlık, hazımsızlık ve sindirim ile alakalı sorunlarda kullanılabilecek faydalı bir içecektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu farklı hastalıklara karşı koruyucu özellik sağlar. Doğal bir antibiyotik etkisi olan kefir, B12, B1, biotin ve K vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Magnezyum ve yüksek kalsiyum içeriği ile kemiklerin güçlenmesini sağlayarak kemik kayıplarını engeller.

Kefir Ne Kadar TüketilmeliKefir Ne Kadar Tüketilmelidir

Kefir genel sağlık durumunu korumak amacı ile tüketiliyorsa gün içinde 1 bardak kadar tüketilebilir. Ancak bu miktar tüketen kişinin yaşına ve ağırlığına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Kefir asla bir ilaç değildir. Bir içecek türü olan kefir yemeklerle beraber içilebileceği gibi ayrı olarak da içilebilir. Fazla kilolu olan kişiler kefiri yağsız süt kullanarak mayalamalıdır. Eğer kefir her hangi bir hastalığa karşı tedavi amacı ile içiliyorsa 1 bardak ile sınırlı kalınmamalıdır. Günlük 1 bardak ile başlanarak 5 bardağa kadar içilebilir.

Kefirin Faydaları

 • Karaciğer için faydalıdır.
 • Şişkinliği önleyici etkisi vardır.
 • Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Sinüzite karşı iyi gelir.
 • Kabızlığı önler.
 • Antibiyotik özelliği ile enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılabilir.
 • Mide ülserinin tedavisinde yardım alınabilir.
 • Kanserin oluşmasını ve ilerlemesini önleyici etkisi vardır.
 • Diş ve kemik yapısını kuvvetlendirir.
 • Cilde sürüldüğünde sivilcelere karşı iyi gelir.
 • Cilt mantarına karşı iyi gelir.
 • Göz sağlığına karşı iyi gelir.
 • Akciğer enfeksiyonuna karşı faydalıdır.

1 Bardak Kefirin Besin Değerleri

1 bardak kadar kefir yaklaşık 150 kalori içerir.

Yağ: 8 gram

Kolesterol: 30 gram

Karbonhidrat: 12 gram

Protein: 11 gram

Sodyum: 125 miligram

Potasyum: 350 miligram

Şeker: 4 gram

A vitamini: Günlük ihtiyacın %10'u

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın %30'u

C vitamini: Günlük İhtiyacın %4'ü

]]>
Kefir Maskesi https://www.kefir.gen.tr/kefir-maskesi.html Sun, 02 Dec 2018 00:49:24 +0000 Kefir maskesi, cilt yenilenmesi, güzelleşmesi ve kırışıklıkların açılması üzerinde oldukça etkilidir. Kefir genel sağlık açısından en faydalı formante süt ürünüdür. Cilt dokularını besleyen kefir, cilde sürüld Kefir maskesi, cilt yenilenmesi, güzelleşmesi ve kırışıklıkların açılması üzerinde oldukça etkilidir. Kefir genel sağlık açısından en faydalı formante süt ürünüdür. Cilt dokularını besleyen kefir, cilde sürüldüğünde de cildi besleyerek, nemlendirir.
Kefir içerik olarak güzellik için kullanılan gıdalar arasında yer alır. Saç bakımı noktasında da sıkça kullanılmaya başlayan bu ürün,saç tellerini besleyerek güçlendirir, saçları canlandırır. 

Cilt bakımı için Kefir Maskesi Tarifi
 • Yarım çay bardağı kefir,
 • Bir yumurtanın sarısı,
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı
Tüm malzemeler cam bir kasede karıştırıldıktan sonra temizlenmiş cilde sürülerek yarım saat bekletilmelidir. Süre sonunda yüz ılık suyla temizlenir. Haftada üç defa uygulandığında bu maske cilt sarkmalarını gidererek daha dinamik bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca hücre yenilenmesini destekleyerek, cildin canlanmasına, daha ışıltılı ve güzel görünmesine yardımcı olur. 

Kefir Maskesi


Kefir Maskesinin Yararları
 • Kefir maskesi en hızlı sonuç veren doğal maskelerden bir tanesidir,
 • Kuruluktan kaynaklanan matlaşma ve gerginlik hissini azaltır,
 • Cildin daha parlak görünmesini sağlar,
 • Cildi canlandırır, derinlemesine nemlendirerek direncini arttırır,
 • Uygulama sonrasında gözle görünür iyileşme sağladığından özel günlerde daha iyi görünmenizi sağlar,
 • Cildin kırışmasını engeller,
 • İnce mimik kırışıklıklarını açar,
 • Kefir içinde bulunan E vitamini cilt dokularını nemlendirir,
 • Her yaştan bayanın kullanabileceği bir maskedir.
Kırışıklıklara karşı kefir maskesi, için malzemelere bir çay kaşığı yaş maya katılmalıdır. Yaş maya kan dolaşımını hızlandırırken cildi destekleyen bariyerleri güçlendirir. Hemen sonuç alınmasını sağlar. Aşırı kuru ciltler için maskeye bir çay kaşığı buğday yağı eklenerek yapılırsa yararlı olacaktır. Tam bir gençlik iksiri olan kefir içinde bulunan vitamin ve mineraller dokuları besler ve gençleştirirken, yüze sürüldüğünde de aynı etkiyi ciltte yaratmaktadır. Kefirde flor, magnezyum, kalsiyum ve selenyum bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde hasarlı dokuları tedavi eder. Kefiri dilerseniz hazır olarak dilerseniz de evinizde mayalayarak elde edebilirsiniz.
]]>
Su Kefiri https://www.kefir.gen.tr/su-kefiri.html Sun, 02 Dec 2018 23:54:37 +0000 Su kefiri, Meksika kökenli  mucizevi bir içecektir. Su kefiri 20.yy başlarında Avrupa`da da kullanılmaya başlandı. Su kefirinin yaygın olarak bilinen süt kefiri ile bir ilgisi yoktur. 'Tibi' olarak da bilinen su kefirinin Su kefiri, Meksika kökenli  mucizevi bir içecektir. Su kefiri 20.yy başlarında Avrupa`da da kullanılmaya başlandı. Su kefirinin yaygın olarak bilinen süt kefiri ile bir ilgisi yoktur. 'Tibi' olarak da bilinen su kefirinin faydaları arasında bağışıklığı güçlendirdiği ve vücudu dinçleştirmesi bilinen özellikleri arasındadır. Su kefiri tanecikleri adeta bir şeker tanesini andıran bu ürünün tanecikleri hem maya içerir hem de laktik asit dediğimiz bakteriyi içerir. Bu bakteri tat ve asit vermeye yarar.İçerisindeki maya ise karbondioksit ve tat vermeye yarar. Oldukça sağlıklı olan ve tadı tıpkı gazoza benzeyen bu içeceğin soğuk şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından oldukça faydalı olduğu bilinen su kefirinin bilinen etkilerinin ortaya konması için bilimsel bir çalışma henüz yapılmamıştır. 

 Kefirin Faydaları
 •  Vücudun gelişimi için gerekli olan vitamin,mineral ve protein desteğini sağlar.
 •  Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 •  Vücudun direncini artırır.
 •  Kemiklerin ve dişlerin gelişimini olumlu etkiler ve dişlerin çürümesini engeller.
 •  Kan basıncını düzenler.
 •  Kadınlara hastalıklarına iyi gelir.
 •  Ergenlik dönemindeki çocuklarda boy uzamasını  ve gelişimi olumlu etkiler.
 •  Vücuttaki yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.
 •  Vücudun ihtiyacı olan enerjinin büyük kısmını sağlar. 
 • Vücudun aşırı kilo almasını ve aşırı kilo vermesini engeller.
 •  Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar,kabızlık  ve ishale karşı etkilidir.
 •  Cilde güzellik ve parlaklık sağlar.Yağlanmayı engeller.
 •  Yıpranmış dokuları iyileştirir.
 •  Yorgunluğu giderici ve strese karşı koruyucu etkisi vardır.
 •  Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
 •  Kanı temizler,damar sertliğini ve kalp krizi riskini önler.
 •  Hazmı kolaylaştırır.
 •  Uykusuzluğu giderir.
 •  Kilo vermek isteyenler için ideal bir içecektir çünkü kilo aldırmaz.
 •  Saçlarda dökülmeyi azaltır ve kepeklenmeyi önler.
 •  Doğal antibiyotik görevini üstlenir.
 •  Yaşlanmayı geciktirir.
 •  Prostat kanseri ve bağırsak kanseri gibi pek çok kanser tipine karşı koruyucu etkisi vardır.
 •  Kronik depresyona karşı etkilidir.
 •  Vücuttaki uyuşmaları önler.
 •  Böbrek fonksiyonlarını düzenler.
 •  Doğum sonrası hastalıklarda iyileştirici etkisi vardır.
 •  Egzama ve benzeri deri hastalıklarına iyi gelir.
 •  İdrar yolu rahatsızlıklarında etkilidir.
 

Su KefiriSu Kefiri Nasıl Yapılır

  Yaklaşık iki litrelik kefir yapımı için;
 •  6 çorba kaşığı kefir
 •  2 adet kuru incir 
 • 100 gram toz şeker
 • Yarım limonun suyu
Limon  ve incirleri iyice yıkadıktan sonra metal olmayan bir kabın içerisinde bütün malzemeyi karıştırıyoruz..Bunu yaparken metal kaşık kullanmamaya dikkat etmelisiniz .Yaptığınız bu karışımı iki veya üç gün bekletmelisiniz ve 24 saatte bir mutlaka karıştırmalısınız .Daha sonra bu karışımı yine metal olmayan bir süzgeç yardımıyla süzüp şişelere doldurun.
  
]]>
Kefir Sabunu https://www.kefir.gen.tr/kefir-sabunu.html Mon, 03 Dec 2018 08:52:30 +0000 Kefir sabunu, yüzde yüz bitkisel bir ürün olup kimyasal bileşikler içermez. Son yıllarda kimyasalların artmasıyla birlikte insanlar doğal ürünlere yönelmeye başlamıştır. Özellikle bayanların yaptığı makyajlar yüzün Kefir sabunu, yüzde yüz bitkisel bir ürün olup kimyasal bileşikler içermez. Son yıllarda kimyasalların artmasıyla birlikte insanlar doğal ürünlere yönelmeye başlamıştır. Özellikle bayanların yaptığı makyajlar yüzünden ciltte cilt bozuklukları veya zamanla kırışıklıklar meydana gelmeye başlıyor. Bitkisel içerikli yağlardan ve kefir jelinden oluşturulan bu sabun kimyasal içerik taşımadığından çevre ve cilt dostu bir üründür. Ağartıcı ve köpürtücü bir içerik barındırmaz. Bu yüzden de zamanla renk değiştirmektedir. İçeriği tamamen doğal ürünler olan zeytinyağı, hindistancevizi yağı, palmiye yağı, papatya ve lavantadan ibarettir. Bu sabun baloncuk şeklinde köpüren bir ürün değil, jel şeklinde bir krem tarzındadır. Kolay erimeyen bu sabunun ömrü de oldukça uzun olmaktadır. Kefir sabununun hoş bir kokusu ve cildi besleyen bir özelliği vardır.

Kefir Sabunu


Kefir Sabununun Faydaları Nelerdir
 • Saç, yüz ve vücut için doğal temizleyicidir.
 • Düzenli kullanan kişilerde saç dökülmesini ve kepeği önler. Kepeklenme ve saç dökülmesinin azalarak tamamen yok olması için saç diplerine masaj yapılarak kefir sabununun hücre gözeneklerine gitmesi sağlanmalıdır.
 • Aseton gibi makyaj temizleme ürünü olarak kullanılabilir. Kimyasal içermediğinden asetondan daha zararsızdır.
 • Ciltte bulunan egzama, sivilce ve cilt lekelerine iyi gelir. Kullanmaya devam eden kişiler bu sorunlardan tamamen kurtulabilir.
 • Cildi besleyerek pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt haline getirir. Cildin kurumasını önler ve nemlendirir.
 • Kefir sabunu ciltte hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile yüz kırışıklığını önleyerek yaşlanmayı geciktirir.
 • Selülitten şikayet edenler kefir sabununu kullanmaya devam ederlerse selülitten kurtulurlar.
 • Bu sabunla ile banyo yapıldığında kişiyi sakinleştirir ve vücudun dinlenmesine sebep olur.
Hem cilt besleyici hem de tedavi edici özelliği nedeniyle son yıllarda kullanımının hızla artmasıyla birlikte bir çok ünlü kozmetik firmaları da kefir sabunu içerikli ürünler üretmeye başlamışlardır. Yapılan araştırmalar sonucu kefir sabununun hiç bir zararının olmadığı tesbit edilmiş faydaları ise onaylanmıştır.
]]>
Kefir Ayranı https://www.kefir.gen.tr/kefir-ayrani.html Tue, 04 Dec 2018 03:50:48 +0000 Kefir ayranı, kefir yoğurdundan yapılan mineralce oldukça zengin ve besin değeri yüksek bir içecektir. Kefir ayranı yapmak çiğ süt veya günlük süt temin edilir ve bir kaba bir litre süte 40 gram kefir konu. Bu ceviz Kefir ayranı, kefir yoğurdundan yapılan mineralce oldukça zengin ve besin değeri yüksek bir içecektir. Kefir ayranı yapmak çiğ süt veya günlük süt temin edilir ve bir kaba bir litre süte 40 gram kefir konu. Bu ceviz büyüklüğündeki kefiri 25 derece sıcaklıktaki sütün içine konarak karıştırılır. Çiğ sütten yapmak minerallerin ve vitaminlerin ölmemesi için uygun olur fakat isteyen kaynatarak da yapabilir. Sonra bu süt ve kefir bir cam kavanoza aktarılır. Cam kavanozun kapağı ağzı hiç hava almayacak şekilde kapatıldıktan sonra üzeri bir battaniye ile örtülerek karanlık ve 20-25 derecelik bir yerde mayalanmaya bırakılır. Mayalanma süresi 12-36 saat arasıdır. Bu süre ne kadar uzun olursa ekşimsi olma özelliği artar.

Sütün mayalanması tamam olduktan sonra kapağı açılmadan iyice bir çalkalanır. Kapağı açılan cam kavanozdan kefir ayranı plastik bir süzgeçle başka bir cam kavanoza süzülür. Kefir ayranı kullanıma hazırdır. Süzgeçte kalan kefir mantarı yine üzerini kapatacak kadar bir süt içine veya su içine atılarak cam kavanoz içinde dolapta saklanır. 10 gün geçtikten sonra bu kefir mantarı tekrar kullanılabilir. Kefir zamanla çoğalacaktır. İsteyen bu kefiri kağıt bir bardak içerisinde derin dondurucuya atarak saklayabilir. 

Kefir Ayranı


Kefir ayranı serin yerde muhafaza edilerek 36 saat içinde tüketilmelidir. Kefir ayranı isteğe bağlı olarak salatalara sos olarak kullanılabilir, cacık şeklinde yapılabilir ve doğal meyve suları karıştırılarak da içilebilir. Dileyen tuz atabilir dilemeyen de tuz atmadan tüketebilir.

Kefir ayranının sağlık açısından sayılamayacağı kadar çok faydası vardır. Şimdi sağlığa faydalarından bir kaç tane örnek vereceğiz.

 • En önemli özelliklerinden biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.
 • Sindirim sistemini hızlandırarak hazmı kolaylaştırır.
 • Toksinlerin kan dolaşımına geçmesini engeller.
 • Kanser hücrelerini tedavi eder.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • İdrar yolu iltihaplarını önler.
 • Kabızlığı tedavi eder.
 • Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korur.
 • Kefir ayranını sürekli içen kişide böbrek taşı oluşumu yavaşlar.
 • Besinlerden doğabilecek allerjileri ve egzama hastalığını önler
]]>
Kefir Nasıl Mayalanır https://www.kefir.gen.tr/kefir-nasil-mayalanir.html Wed, 05 Dec 2018 00:32:58 +0000 Kefir Nasıl Mayalanır; Öncelikle kefirin geçmişine bakacak olunursa; Kefir Batı Asya Türklerinin keşfettiği çok şifalı bir içecektir. Su yerine kefir içen, Kafkas Türklerinin uzun yaşamasının sırrının bu olduğu düşü Kefir Nasıl Mayalanır; Öncelikle kefirin geçmişine bakacak olunursa; Kefir Batı Asya Türklerinin keşfettiği çok şifalı bir içecektir. Su yerine kefir içen, Kafkas Türklerinin uzun yaşamasının sırrının bu olduğu düşünülüyor. Özellikle gelişme çağındaki çocukların mutlaka içmesi tavsiye ediliyor. Doktorlar ise kefirin herkesin günde en az bir bardak içmesini öneriyorlar.

Peki Evde Kefir Nasıl Mayalanır

 • İlk adım Kefir tanecikleri bulmak. Bunu İnternet üzerinden, kefir tanesi satan marketlerden yada kefire sahip tanıdıklarınızdan elde edebilirsiniz.
 • Çiğ  süt yada günlük süt kullanarak kefir mayalaya bilirsiniz. 
 • Temin edilen kefir taneleri süte katılır ve beklenir.
 • Mayalamak için cam bir kap kullanmanız tavsiye edilir.
 • Kefir tanelerini 20 ile 25 derecedeki, cam kavanozdaki, süte katın, karanlık bir odada ve isteğe göre de kavanozun etrafına bir havlu sarılarak beklemeye bırakılmalıdır.
 • Kefir 8 ile 24 saat arasında mayalanır.
 • İsteğe göre 2 gün kadar da bekletilebilir. Ne kadar çok bekletirseniz kefiriniz o kadar ekşi olur. Uzun süre bekletilerek yapılan kefirlerin sindirim sistemini yavaşlattığı, kısa süre bekletilenlerin ise sindirimi hızlandırdığı söyleniyor.
 • Kefir istenilen kıvama geldiğinde, içindeki kefir taneleri süzülür.
 • Kefiri süzmek için plastik bir süzgeç ve tahta bir kaşık kullanmalısınız. Kefire asla metal temas ettirilmemeli
 • Süzülen taneler, daha sonra kullanılmak üzere cam kavanozdaki suyun içine koyulur. Bu taneler zaman içinde çoğalacaktır. Mayalamak için kullandığınız kadarını kavanozun üzerinde işaretlerseniz, daha sonra mayalamak için gerektiğinde ne kadarını kullanmanız gerektiğini bilirsiniz ve fazla olan kısmını da dilediğinizce dağıtabilirsiniz..
 • Kefir tanecikleri -20 derecede uzun süre muhafaza edilebiliyor.

Kefir Nasıl MayalanırKefirin Faydaları Neler

 • Mikroplara karşı direnci arttırır ve vücudu korur.
 • Sindirim sistemini kuvvetlendirir.
 • Hazımsızlık çekenler için idealdir.
 • Depresyondaki insanların içmesi tavsiye edilir.
 • Sinirleri yumuşatır, rahat ve ferah hissetmeye yardımcı olur.
 • Doğal antibiyotiktir. İlaç olan antibiyotiklerin yaptığı gibi vücuttaki vitaminleri öldürmez
 • Vücuttan kaybolan vitamin ve minerallerin geri kazanılmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını düzenler ve kolesterolü dengeler
 • Kalp krizi riskini ve yüksek tansiyonu engeller.
 • Hastalıklara karşı direnci arttırır.
 • Vücuttaki zehri yok eder. 
 • Diyet yapan kişiler için idealdir,  zira kilo aldırmaz.
 • Yağ dokularının çözümlenmesine yardımcı olur.
 • Saçların dökülmesini önler.
 • Mide salgılarının düzenli ve devamlı salgılanmasını sağlar.
 • Hormonlar üzerinde olumlu etkiler ve düzenli çalışmalarını sağlar.
 • Hücreleri ve dokuları yenileyici özelliği vardır.
 • İlaçların sebep olduğu vitamin, mineral kaybı ve olası yan etkileri en aza indirir.
 • Yorgunluk ve strese karşı vücudu korur.
 • Kemik ve kasları güçlendirir. İskelet sistemini sağlamlaştırır.
 • Alzheimer hastalığına karşı kalkan görevi üstlenir.
 • Kaliteli, sağlıklı ve uzun yaşamın anahtarıdır.   

Evde kefir nasıl mayalanır ve mayaladığımız bu kefirin faydaları neler açıkladık. Artık bu kadar faydalı ve doğal olan bir içeceği sevdikleriniz için yapma vakti.

]]>
Kefir İle Zayıflama https://www.kefir.gen.tr/kefir-ile-zayiflama.html Wed, 05 Dec 2018 10:29:10 +0000 Kefir ile zayıflama, fazla kilolardan kurtulmak için, artık tüm dünyada kullanılan bir diyet yöntemidir.  Eski yıllarda Orta Asya'da kullanılan şimdi ise tüm dünyada üretilip kullanılan sindirim sistemini hareketlendiren ç Kefir ile zayıflama, fazla kilolardan kurtulmak için, artık tüm dünyada kullanılan bir diyet yöntemidir.  Eski yıllarda Orta Asya'da kullanılan şimdi ise tüm dünyada üretilip kullanılan sindirim sistemini hareketlendiren çok sağlıklı bir içecektir. Kefir, inek ya da koyun sütünün fermante edilmesiyle elde edilen bir üründür. Eski zamanlarda  bir çok sağlıkla ilgili faydası olduğu için tüketilen kefir artık zayıflamak için kullanılmaktadır. Kefirin hem kalori miktarı oldukça düşük, hem de insanı tok tutma özelliği ile fazla yemesini engelleyen bir içecek olduğu söylenebilir. Kefir, protein bakımında oldukça zengin bir besin maddesidir. Kefirde bulunan aminoasitler kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürmesini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan ve bir çok besinde bulunmayan bir özelliktir. Beslenme uzmanları hem zengin içeriği hem de zayıflatıcı özelliği sayesinde kefirden değişik zayıflama diyetleri üretmektedir.

 • 3 Günlük kefir diyeti : Üç gün boyunca sadece kefir içeceksiniz. Günde bir litre kefiri 6 bardağa bölün ve günün eşit saatlerine bölerek birer bardak içerek tüketin. Üç gün boyunca başka bir şey yemeden ve içmeden sadece kefire devam edin. İçtiğiniz kefire kesinlikle şeker ilave etmeyin.
 • 5 Günlük kefir diyeti :  Şayet üç günlük diyette yeme ve içme olmadığı için size zor geliyorsa aynı diyeti beş gün süreyle yapım günde bir kilo meyve veya sebze ekleyebilirsiniz. Yine günde bir litre kefiri altı bardağa bölüp günün eşit zaman aralıklarında içerken yanında bir kilo meyve veya sebze tüketebilirsiniz.
 • 7 Günlük kefir diyeti : Bu diyet diğerlerine göre daha fazla kalori içermektedir. Bu diyeti yaparken tuz, şeker ve baharat kesinlikle tüketmemelisiniz. Kefir ile zayıflamayı düşünüyorsanız bu yedi günlük diyette her gün farklı uygulama yapacaksınız.
Kefir İle Zayıflama1. Gün : 5 Adet haşlanmış patates ile birlikte 1.5 lt kefir tüketeceksiniz.
2. Gün : 100 Gram tavuk ile birlikte 1.5 lt kefir tüketilir.
3. Gün : 100 Gram haşlanmış ve yağsız dana etiyle birlikte 1.5 lt kefir tüketilir.
4. Gün : 100 Gram haşlanmış et ve 1.5 lt kefir tüketilir.
5. Gün : Sebze ve meyle ile birlikte 1.5 lt kefir tüketilir. Fakat muz ve üzüm yenmemelidir.
6. Gün : Sadece 1.5 lt kefir tüketilir.
7. Gün : Sadece maden suyu tüketilir.

Bu kefir diyetini ancak iki ayda bir tekrarlayabilirsiniz. Daha sık aralıklarla uygulamanız doğru olmaz. Ve bu kefir diyetinde kullanacağınız kefirin oldukça yağsız olmasına özen gösterin.
]]>
Kefir İle Yoğurt Yapımı https://www.kefir.gen.tr/kefir-ile-yogurt-yapimi.html Wed, 05 Dec 2018 11:34:29 +0000 Kefir ile yoğurt yapımı oldukça kolaydır. Kefir, hafif ekşimsi tadı olan inek veya koyun sütü ile mayalanan fermante bir süt içeceği olmakla beraber sağlığa oldukça faydalı bir üründür.  Kefir tüketimi bir çok sindi Kefir ile yoğurt yapımı oldukça kolaydır. Kefir, hafif ekşimsi tadı olan inek veya koyun sütü ile mayalanan fermante bir süt içeceği olmakla beraber sağlığa oldukça faydalı bir üründür.  Kefir tüketimi bir çok sindirim hastalıklarına iyi geldiği gibi , tümörden egzama hastalığına kadar bir çok sağlık konularında faydası vardır. Hatta kefir, zayıflama diyeti olarak bile kullanılmaktadır. 


Kefir Mayalamak İçin Nelere Gerek Vardır
 • Kefire metal değmemesi gerekiyor bu yüzden kefiri süzmek için plastik bir süzgeç 
 • Tahta Kaşık
 • Cam kavanoz
 • Süt ve kefir taneleri gerekmektedir.
Kefir taneleri bir kullanımlık değildir aynı kefir taneciklerini defalarca kullanabilirsiniz. En zengin içerikli kefir mayası canlı kefirden elde edilir. Fakat bazı marketlerde birkaç kullanımlık kefir mayası satılıyor. Bu kefir mayaları canlı kefirden değil de kefir kültüründen üretiliyor. Kültürle üretilen mayaların besin değerleri canlı kefire göre daha düşüktür.

Kefir İle Yoğurt Yapımı
Kefir Nasıl Mayalanır
İlk yapacağınız şey iyi bir çiğ süt temin etmektir. Sütün güvenilir olması gerek çünki kefiri kaynatmadan yaparsanız  besin değeri daha yüksek olur. Çünkü süt kaynayınca kalsiyum değeri bozulur. Eğer çiğ süt içinize sinmiyorsa mayalamadan önce 5 dakika kaynatabilirsiniz. Çiğ sütü bulamazsanız pastörize günlük sütte kullanabilirsiniz
 • Kefirin mayalanması için oda sıcaklığının 20-25 derece olması gerekmektedir. Sütü kaynatmış bulunuyorsanız sıcaklığının oda sıcaklığına yani 25 dereceye düşmesini bekleyin ve cam kavanoza aktarın.
 • Suyun içinde bulunan kefir tanelerini plastik süzgeçle süzerek su ile yıkamadan tahta kaçık yardımıyla sütün içine bırakın. Sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatarak havlu ile sarıp karanlık bir odaya koyun. Normal şartlarda 1 litre süte 15-20 gram civarında yani ceviz büyüklüğünde bir kefir yeterli olur. Normalde aynı mayanın dörtte biri kadarı bile mayalamaya yeter ancak mayalaması daha uzun zaman alacaktır. En ideali 1 litre süte ceviz büyüklüğünde kefirdir.
 • Kefirin mayalanması 8 ile 24 saat arasında gerçekleşir. Fakat kıvamı daha yoğun ve ekşimsi olsun istiyorsanız bu mayalanma zamanını iki güne çıkarabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre mayalanma süresi 12 saatten az olan kefirin sindirim sistemini yavaşlattığı, 12 saat üzerindeki mayalanmalar da ise sindirim sitemini hızlandırdığını ortaya çıkmıştır.
 • Kefir hazır olunca plastik süzgeçten geçirerek geniş bir kaba süzün. Kefir mayasını yıkamadan ya taze süte veya suya atın. Bu mayayı hemen kullanamazsınız. cam kavanozda 10 gün beklettikten sonra bir sonraki kefir mayalamasın da kullanabilirsiniz.
 • Süzülmüş kefiri cam kavanoza koyarak dolapta saklayıp 3-4 günde tüketebilirsiniz.
 • Bu kefir mayaları zamanla çoğalacaktır. Fazla gelen mayaları kağıt bardak içinde -20 derecede dondurarak saklayabilirsiniz.
 • Doktorlar en az günde yarım litre kefir tüketmeyi tavsiye ediyor.
]]>
Kefirin Faydaları https://www.kefir.gen.tr/kefirin-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 04:35:30 +0000 Kefirin faydaları, sağlık için sayılamayacak kadar faydaya sahiptir. Bilhassa en bilindik faydası sindirim sorunlarına iyi gelmesi ve obezite ile mücadele eden kişilere kolaylık sağlamasıdır. Kefir içeceğinin ana Kefirin faydaları, sağlık için sayılamayacak kadar faydaya sahiptir. Bilhassa en bilindik faydası sindirim sorunlarına iyi gelmesi ve obezite ile mücadele eden kişilere kolaylık sağlamasıdır.

Kefir içeceğinin ana yurdu Kafkaslardır ama artık her bölge de kullanılan bir içecek haline gelmiştir. Son zamanlarda adından sıkça bahsettirmeyi başarmış olan kefir, her yaş gurubu kişiler için faydalıdır ve rahatlıkla kullanılabilir. Ancak fermantasyon ürünlere karşı alerjisi olan kişilerin dikkatli kullanması veya bir uzmandan destek alması önerilir. 

Kefirin Faydaları


Kefirin Faydaları

 • Zehirlenme gibi durumlar karşısında kefirin otomatik olarak kanı temizleme özelliği vardır. 
 • Vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir.
 • Saç dökülmesi sorununu en aza indirip, kuvvetli saçların oluşumun da faydalıdır.
 • Doğum kontrol için ilaç kullanan kişilere etkin çözüm sağlar ve aynı zamanda ilacın olumsuz etkilerini vücuttan alır.
 • Sakinlik ve rahatlık verir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde hücrelerin yenilenmesine ciddi derece de katkı sağlar.
 • Menopoz döneminde oluşan ve bayanların korkulu rüyası olan olumsuz riskleri azaltır.
 • Aşırı derece de cilt yıpranmasını ve yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Damar sertliğini engeller.
 • Kemiklerin ve kasların her daim güçlü kalmasına karşı etkilidir.
 • Osteoporoz ve Alzheimer sorununa karşı etkilidir.
 • Prostat kanseri başta olmak üzere pek çok kanser hastalığına karşı koruyucudur.
 • Adale kasılmaları ve olası felç hastalıklarına karşı etkindir.
 • Kronik güçsüzlüğe karşı güçlülüğü arttırır.
 • Görme zayıflığını, gözler de oluşan sorunları ve hastalıkları aynı zamanda, katarakt oluşumunu engeller.
 • Serbest radikallerin vücuttaki olumsuz yönlerini azaltır.
 • Kronik depresyon sorununa karşı kişileri güçlendirir.
 • Genç yaşlanmayı ve erken yaşta bazı kişiler de görülen bıkkınlığı sistemize eder.
 • Diş çürüklerini ve olası diş hastalıklarını önler.
 • Göz hastalıklarını önler ve görme duyusunu güçlendirir.
 • İştahı kuvvetlendirip açar ve yetersiz beslenen kişiler için güçlü destek olur.
 • Ruhsal ve asabi hastalıklara karşı ciddi derece de rahatlatıcı özelliği vardır.
 • İshal ve olası kabızlık sorununa karşı iyi bir çözümdür.
 • Kansızlık ve anemi hastalıklarını önler.
 • Tırnakların her zaman sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Kan bozukluğunu önler.
 • Şekeri enerjiye dönüştürdüğü gibi yükselmesini de engeller.
 • Yaraların ve kesiklerin çabuk iyileşmesini sağlar.
 • Çocukların zeka gelişimine çok faydalıdır ve zihni açar.
 • Astım ile alerji hastalıklarına karşı direnç kazandırır.
 • Çocukların kemiklerinin gelişmesinde doğal koruma sağlar.
 • Güvenli bir beslenme içeceğidir ve 7 yaş üstü çocuklara içecek olarak verilmelidir.
 • Büyümeye ve zihnin gelişmesine güçlü destek sağlar.
 • Kısa boylu çocukların uzamasına fayda sağlar ve boy sorunu herkesin içmesi önerilir.
 • Ergenlik ve regl döneminde kişilere pozitif etkinlik verir...
 • Hormon dengesini kontrol altına alır.
 • Herkes için gerek görülen enerji için mükemmel katkı sağlar.
 • Zihinsel ve fiziksel gelişim için ideal bir içecektir ve devamlı kullanılması halinde gelişime her türlü fayda sağlar.
 • Beyin hücrelerini güçlendirip aktif hale getirir ve beyinsel dinamizmi yükseltir.
 • Obeziteye karşı firenleyici özelliği vardır ve zayıflık sorununu da giderir.
 • Tam beslenme sağladığı için sindirin sistemini kuvvetlendirir.
 • Protein sentezine karşı olumludur.
 • Bağırsak florasını kuvvetlendirir, bağırsak hastalıklarını önler ve mideyi korur.
 • Böbrek fonksiyonları eğer düzenli çalışmıyor ise dizenler.
 • Vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir içecektir.
 • Cildin erken yaşlanmasını önlediği gibi cilde gözle görülür şekil]]> Kefir Neye İyi Gelir https://www.kefir.gen.tr/kefir-neye-iyi-gelir.html Fri, 07 Dec 2018 00:08:22 +0000 Kefir neye iyi gelir Bu soruya cevap vermeden önce kefirin ne olduğuna bakalım. Kefir, bazı kaynaklarda Türkçe " keyif" sözcüğünden geldiği ve ilk Kafkaslarda hazırlandığı belirtilir. İnek, koyun, keçi sütlerini f Kefir neye iyi gelir Bu soruya cevap vermeden önce kefirin ne olduğuna bakalım. Kefir, bazı kaynaklarda Türkçe " keyif" sözcüğünden geldiği ve ilk Kafkaslarda hazırlandığı belirtilir. İnek, koyun, keçi sütlerini fermantasyondan geçirilerek elde edilir. Tadı hafif ekşi olmasıyla birlikte sütten farklı tarafı, sindirime faydası olan bakteriler bakımından süte göre daha fazla içermesidir. Bu bakteriler vasıtasıyla bağırsak hareketini hızlandırarak sindirimi kolaylaştırmaktadır. Bu özelliğinin yanında sağlık açısından bir çok mineral ve vitamin bakımından zengindir.
   
  Kefirin Faydaları Nelerdir
  Laktobasiller yani sindirime faydası olan bakteriler vasıtasıyla sindirimi kolaylaştırır. Sindirim sorunu olan veya kabızlık yaşayan kişilerin kullanacağı oldukça faydalı bir içecektir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirim sisteminde bulunan mevcut bakterilerin temizlenmesinde yardımcı olur. Kefir, mide ülserine sebep olan " helikobakter pilor " isimli bakteriyi yok ederek antibiyotik özelliği görür. B1, B12 ve K vitaminleri içerdiği için genel sağlığa katkı sağlar. Yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum içerdiğinden dolayı kemik erimesine engel olur.
  Kefir Neye İyi Gelir 
  Kefirin Bağışıklık Sistemine Faydası
  Kefir, içinde barındırdığı bazı bileşenler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi kaynaklı allerjilere ve iltihaplanmalara fayda gösterir. Yapılan araştırmalar ortaya çıkarmıştır ki düzenli olarak kefir tüketen kişilerde tümör oluşumuna engel olur. Bu nedenle kanser oluşumunu engelleyici faydalarının olduğu bilinmektedir.

  Kefirin Fayda Gösterdiği Diğer Durumlar
  • Antibiyotik etkisi gösterdiği için iltihaplı hastalıklara iyi gelir.
  • Kişide ödem varsa , ödemin artmasına engel olur.
  • Bağırsakları temizleyerek mikropları öldürür.
  • Kabızlığı yok eder ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Mide ülserinin tedavisinde fayda gösterir.
  • Sinüzite iyi geldiği söylenmektedir.
  • Kişide enfeksiyon varsa, enfeksiyonun tedavisinde kullanılır.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Kanser hücrelerinin oluşmasını ve ilerlemesini önler.
  • A vitamini içerdiği için göz sağlığına iyi gelmektedir.
  • Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olduğu için kemik hastalıklarına iyi gelir.
  • Kalp sağlığına ve karaciğere iyi gelir.
  • Merhem haline getirilip sivilce ve egzamanın üzerine sürülürse iyi gelir.
  • Cilt mantarı tedavisinde oldukça faydalıdır.
  • Mide krampları yaşayan kişi kefir kullanırsa kramplardan kurtulur.
  • Akciğer enfeksiyonlarına karşı iyi gelir.
  • Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için şişkinliği önler.
  ]]>
  Kefir Nasıl Yapılır https://www.kefir.gen.tr/kefir-nasil-yapilir.html Fri, 07 Dec 2018 18:23:48 +0000 Kefir nasıl yapılır  Kefir yapmak aslında yoğurt yapmaktan bile kolay! Evde kolaylıkla hazırlanabilecek kefir için yapılacak en önemli şey kefir tanelerine sahip olmak. Kefir Nereden Gelmiştir Kefir nasıl yapılır  Kefir yapmak aslında yoğurt yapmaktan bile kolay! Evde kolaylıkla hazırlanabilecek kefir için yapılacak en önemli şey kefir tanelerine sahip olmak.
   
  Kefir Nereden Gelmiştir
  Kafkas Türklerinin bulduğu bir içecek olan kefir, bugün tüm dünyaya yayılmış ve etkileri, faydaları üzerine bir çok araştırma yapılan bir içecektir. Kefir beyaz veya sarı renkli, görünümü buğdayı veya patlamış mısırı andıran, küçüklü büyüklü kefir taneciklerinin mayalanması ile elde edilir. Bugün bir çok ülkeye yayılmış olan kefir mikro biyolojik içeriği ile çok faydalı bir içecektir. İçinde etil alkol ve laktik asit barındırmaktadır.   Kefir Nasıl Yapılır, Nasıl Mayalanır
  Öncelikli olarak sahip olmanız gereken kefir taneleridir. Bu tanecikleri, tanıdığınız elinde kefir bulunan birinden, İnternet üzerinden veya kefir taneciği satan marketlerden temin edebilirsiniz.
  Kefir Nasıl Yapılır
  • Mayalamak için, gereken sütün hazır UHT sütlerden değil de temizliğine güvenilir açık sütlerden veya günlük pastörize sütlerden olması tercihen daha iyi sonuçlar verecektir. Açık sütün içerdiği bakterilerden korkuyorsanız, şunu da belirtmekte fayda var; kefir taneleri zaten açık sütün içerdiği zararlı bakterileri yiyerek besleniyorlar.
  • Sütün yağlı olması da kefir mayaları için iyidir. Yağsız süt ile mayalandığında kefir taneciklerinin zaman içinde küçülüp, inceldiği görülmektedir.
  • Sütün temiz olduğuna inanıyorsanız sütü kaynatmadan da mayalaya bilirsiniz.
  • Şimdi sıra sütün veya suyun içinde temin edilen kefir tanelerinin süzülmesine geldi. Metal bir araç kullanmadan, plastik bir süzgeç ve  tahta bir kaşık yardımı ile olabilir, kefir taneleri süzülür. 1 kg süt için; ceviz büyüklüğü yahut nohut tanesi büyüklüğündeki kefir, hazırlanmış olan 20 ile 25 derece sıcaklıktaki süte ilave edilir. Karanlık bir oda da veya kavanozdaki sütün etrafına havlu sarılarak,  8 ile 24 saat arası bir süre mayalanmaya bırakılır. Kefirin nohut tanesi büyüklüğünde olması ile ceviz tanesi büyüklüğünde olması arasındaki fark yalnızca, mayalanma süresidir.
  • Kefir mayalanıp arzu ettiğiniz kıvama geldiğinde tekrar süzülür ve içindeki kefir taneleri ayıklanarak başka sefere kullanılmak üzere suyun içine koyulur. Suyun içine koyulan bu kefir taneleri buzdolabında, cam kavanozda 10 gün kadar saklanabilir. 
  • Suyun içine ayrılan kefirler gün geçtikçe çoğalırlar, bu kefir taneleri -20 derecede buzlukta muhafaza edebilir. Dilerseniz başkaları ile paylaşabilirsiniz.
  Kefir nasıl yapılır artık öğrenmiş bulunmaktasınız, özellikle de çocuklar için çok faydalı olan bu içeceği evinizde ellerinizle hazırlayıp, sevdiklerinize güvenle yedirebilirsiniz.
  ]]>
  Kefir Zayıflatırmı https://www.kefir.gen.tr/kefir-zayiflatirmi.html Fri, 07 Dec 2018 18:43:59 +0000 Kefir Zayıflatırmı, Kafkasların gençlik sırrı olarak bilinen kefirin tarihi, yüzyıllar öncesine dayanan ve o zamandan bugüne nesiller boyunca süre gelmiştir. Süt ürünlerinden birisi olan bu özel içecek kefirin, h Kefir Zayıflatırmı, Kafkasların gençlik sırrı olarak bilinen kefirin tarihi, yüzyıllar öncesine dayanan ve o zamandan bugüne nesiller boyunca süre gelmiştir. Süt ürünlerinden birisi olan bu özel içecek kefirin, her derde deva, doğal enerji ve şifa kaynağı olduğunu kültürümüze Kafkaslardan gelmiştir. Kefir krema kıvamında ve yoğurda benzeyen ancak içilebilecek kıvamı olan bir süt ürünüdür. Kefirin sağlık yönünden sayılamayacak kadar birçok faydası vardır. Kanseri önlemekten tutun da, uzun bir hayatın anahtarı olmaya kadar pek çok sağlık sorununa çözüm olan kefir, zayıflama içinde ideal bir besindir. Kefirin içeriği bol miktarda bulunan mineral maddelerden kalsiyum ve magnezyumun sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki yaptığını ve burada minerallerin, kemik ve kas yapılarını güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Kefirdeki vitaminler ile kan dolaşımını düzenleyip, kan bozukluklarını da giderdiği ve vücuttaki toksinleri atmak içinde kefirin son derece yararlı olduğu bilinmektedir. Pahalı olmayan ve evde kolayca yapılabilen bir besindir.

  Kefir ile yapılan diyet, son yıllarda tüm dünyada ünlü olan ve popülaritesi zirve yaparak etkili olduğu kanıtlanmış olup ve içeriğinde bulunan mayalar sayesinde yenilen besinlerin hızlı bir biçimde sindirilip kana geçmesini sağlar. Vücut ihtiyacı olan enerjiyi elde etmek için bu kana geçen besinleri kullanır. Bu yüzden yenilen besinler vücuda depo edilmeden direk kullanılır. Bu da kilo alımına engel olur. Kaliteli ve zengin proteinler bakımından son derece kolayca zayıflamayı sağlar. Diyet esnasında kefiri tüketmek diyetin sağlıklı geçmesine yardımcı olur. Kefirdeki kalori miktarının düşük olması ve daha önemlisi tok tutmasıdır. Kefir diyeti ile haftada 1 kilo verilmektedir. Ayda en az 5-6 kilo verilecektir.

  Kefir Zayıflatırmı

  Kefir Diyet Reçetesi;

  Üç gün boyunca sadece kefir içilecek. Günde 1 veya 1.5 litre kefiri 5-6 bardağa bölerek gün boyu içilir. Tabi ki kefire şeker ilave edilmez. Şayet bu diyet haricinde başka daha kolay bir kefir diyeti için, yine aynı uygulama üzerine ilave olarak 1 kilo meyve veya sebze eklenebilir. Meyve ve sebze eklenirse bu durumda kefir diyetinin süresi 6-7 güne kadar uzar. Her gün uygulanacak diğer Kefir diyeti ise, sabah 600 mg kefir. Öğle 100 gram tuzsuz pirinç ve 300 mg kefir. Ara 300 mg kefir. Akşam yemeği 200 gram sebze için, haşlanmış brokoli, karnabahar, lahana, fasulye gibi sebze türlerinden bu diyet tam 7 gün yapılan, daha fazla olmayacak, 7 günde 5 kiloya kadar verilebilir. İstenilirse yulaf ve bademle de tüketilir.

  Kullanım Tavsiyeleri;

  Kefir özellikle bir çok hastalığa karşın koruyucu özelliği bulunan kefir günde bir bardak rahatlıkla içilebilir. Bu miktar kişinin yaşına kilosuna göre artırılıp azaltılabilir. Kefir ilaç gibi değil içecek gibi görülmeli, yemeklerle beraber veya ayrı olarak tüketilmelidir. Kilo sorunu olanlar yağsız süt ile mayalayıp tüketebilir. Tedavi amaçlı tüketimlerde ise günde 1 bardak yeterli değildir. 1 bardakla haşlanıp bir litreye kadar miktar artırılabilir. Evde mayasından mayalandığı gibi marketlerde satılan sade türleri daha tercih edilmektedir. İstenilirse yulaf ve bademle de tüketilir. Her gün düzenli olarak içilmesi gerekir.

  Kefirin Faydaları;

  Sinir sistemini güçlendirir

  Mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir

  Uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır

  Yara ve yanıkları hızla iyileştirir

  Sindirim sistemini düzene sokar

  Sağlıklı diyet için önemlidir, kilo almayı önler.

  Yan Etkisi;

  Kefiri yaşı ne olursa olsun her yaştaki insan kullanabilir. Belirleyici yan etkisi yoktur. Çocuklara bile rahatlıkla verilebilir.

  ]]>
  Kefir Nedir https://www.kefir.gen.tr/kefir-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 13:19:37 +0000 Kefir Nedir, Kefir, çok eski yıllarda ve Kafkasya bölgesinde yapımı olan, bugünün Avrupa ve Amerika ülkelerine ticareti yapılmaktadır. Süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (y Kefir Nedir, Kefir, çok eski yıllarda ve Kafkasya bölgesinde yapımı olan, bugünün Avrupa ve Amerika ülkelerine ticareti yapılmaktadır. Süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi tarihi geçmişi olan bir süt içeceğidir. Kefir, beyazımsı renkte, karnabaharı andıran biçimiyle ve özellikle bezelye yada fındık büyüklüğünde tanelerden oluşur. Kefir, kefir taneleri ile çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Çapı 0,5-3 cm aralarında değişen ölçülere sahiptir.

  Kefir nerden gelmiştir

  Kefirin anayurdu Kafkaslardır. İlk defa Batı Asya'nın Türkleri olarak yapılıp ve bugünümüze kadar birçok ülkeye dağılımıyla fermente bir süt içeceğine sahiptir. Kafkasların kefiri suyun yerine içtiklerinin bunun yanı sıra gençlik iksiri özelliğiyle kullanırlar. Kafkasların sayesinde dünyanın her bir alanına dağılımı olan Türklerinde bu içeceği her bir yana götürerek yayılmasını sağlamışlardır. Bu alanda bilimsel çalışma başlatan fakültelerde en başta kuruluşlarda dahil olmak üzere ciddi anlamda kefirin üzerinde çok önemli noktalar bulduklarını söylemişlerdir.

  Kefiri kimler kullanabilir

  Kefiri her ne yaşta olunursa olunsun herkes kullanabilir. Belirleyici yan etkisi olmamaktadır. Çocuklara dahi önerilmektedir.

  Kefir nelere iyi gelir

  Kullanımı ve içmesi ile hazmı kolay olan kefir, ayrıca hücre yenileyici bulgularına sahiptir. Mucizevi içecek olan kefir genelde bağırsakların maddelerdeki küreselleşmeyi engelleyici olarak ömrü uzattığına dair bir inanış vardır. Kafkasların kefirin faydalarını bildikleri için çocuklarına sadece su gibi içildiği bilinmektedir. Kafkasya'da çok uzun yıllar yaşamak sıradan bir olay değildir. Protein, yağ, laktoz ve mineralleri açısından oldukça zengin ilaç süreci devam edildiği takdirde kanı kötü kollestrolün'den arındırır. Tansiyon düşürücüdür, idrarı sulandırır, vücuttan atılacak atık maddelerin geçişini sağlar, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olur, bulaşıcı, sarılık, eklem rahatsızlıkları, ishal, kabız, kan kaybı, idrar torbası hastalıkları, doğum sorunları, şekeri düşürür ve en başta kanser hücrelerini oluşmasını geciktirir. Hazmı kolay, protein bakımından zengin olması sebebiyle kefir, hastalarda ve çocuklar için çok önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca 20-30 günlük bebeklere dahi günde iki kaşık verilmesi önerilir. Hekimler, hastalara ilacın yanına kefiri de içmelerini mutlaka öneriyor. Yapılan incelemelerde kefirin kadın ve erkek de cinsel gücü de arttırdığı da öğrenilmiştir. Hücrelerin yenilenmesi esnasında kadınlar açısından cilt kozmetiği olarak da kullanıldığı açıklanmıştır.

  Kefir Nedir

  Besin değerleri nelerdir

  Kefir, vücudun başlıca fonksiyonlarında farklı faaliyetler göstererek mineral ve esansiyel aminoasitler açısından oldukça zengin öğedir. Kefirin içinde bulunan proteinler yarısının sindirimini kolaylaştırarak ve bu şekilde vücuttan algılanan yapıya sahiptir. Kefirde oldukça esansiyel amino asitlerle bir olan triptofanın, minarel değerlerinden kalsiyumdan ve magnezyumdan sinir sisteminde rahatlatıcı olduğu belirlenmiştir. Vücudumuzun en çok oluşturduğu madde, fosfor, hücre gelişimci ve enerji eksiğinin karşılanabilmesi için yeterli karbonhidratın yağlar ve proteinler kullanırken yardım sağlar. Kefir B12, B1 ve K vitamini olarak içinde bulunanlardır. B u vitaminlerin yeteri kadar alınıldığın da böbrek, karaciğer, sinir sistemi, deri rahatsızlıklarına oldukça yarar sağladığı kanıtlanmıştır.

  ]]>
  Kefir Faydaları https://www.kefir.gen.tr/kefir-faydalari.html Sat, 08 Dec 2018 20:34:25 +0000 Kefir, kökeni Kafkas dağlarına dayanan ve günümüze gelene kadar hiç bir değişikliğe uğramamış bir içecektir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu içecek vücudun mineral ve vitamin ihtiyacını karşıl Kefir, kökeni Kafkas dağlarına dayanan ve günümüze gelene kadar hiç bir değişikliğe uğramamış bir içecektir. Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu içecek vücudun mineral ve vitamin ihtiyacını karşılayabilmektedir. Kefirin sindirime faydası olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Aynı zamanda laktobasiller bakımından da oldukça zengindir ve hazımsızlık sorununu giderir.

  Kefirin sütten tek farkı ekşi olması ve içerisinde probiyotik açısından çok zengin olmasıdır. Ayrıca süt tüketemeyen laktoz intoleransı olan kişiler kefir içeceğini rahatlıkla tüketebilirler. Midesinde helikobakter pilori sorunu olan kişilerin günlük bir bardak kefir içmeleri halinde bakterinin ölümü gerçekleşir ve kefir antibiyotik özelliğini dışa vurur.

  Kefir Faydaları

  Kefir Faydaları

  • Antibiyotik özelliği sayesinde yaraların iyileşmesinde ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde yardımcı olur
  • Yüksek kolesterolü dengeler
  • Akciğer enfeksiyonlarına çok iyi gelir ve tedavi boyunca kullanılması önerilir
  • Ciltte oluşan mantarın tedavisinde kullanılır
  • Probiyotiklerin çoğalmasında fayda sağlar
  • Biyotin ve B12 vitamini eksikliği olanların günde bir bardak içmeleri önerilir
  • Bağırsak duvarlarını zararlı maddelerden korur
  • Toksinlerin kanı karışmasını önler ve kişileri zararlı maddelerden arındırır
  • Besin alerjini önler ve kişileri egzama sorununa karşı korur
  • Kronik enflamatuar hastalıklarını önler
  • Yaşlanmayı yavaşlatır ve kişilerin dinç kalmasını sağlar
  • Depresyon ve sinirlilik halinden kişileri kurtarıp hafifletir
  • Otizm bulgularına rastlanıldığında sık, sık tüketilmesi tavsiye edilir
  • Böbrek taşlarını azaltır ve oluşumu engeller
  • İdrar yolu iltihabını önler
  • Mide kramplarını ve gaz sorunlarını giderir
  • Şişkinliği önler ve kilo kontrolü yapar
  • Çok fazla tüketilmesi halinde kilo yapabilir
  • Karaciğer yağlanmasını ve büyümesini engeller
  • Dişlerin ve kemiklerin güçlenmesini sağlar
  • Kanserli tümörün büyümesini ve gelişmesini önler
  • Düzenli kullanılması halinde kanser hastalığını önüne geçer
  • Enfeksiyonlu hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak tercih edilebilir
  • Ciltte oluşması mümkün olan sivilceleri engeller ve eğer sivilce varsa kefir ile yıkanması önerilir
  • Vücutta birikmiş ödemin atılmasında ve fazla tuzun giderilmesinde faydalıdır
  • Harici olarak egzama tedavisinde tercih edilir
  • İçerisinde bol miktarda A vitamini bulunduğu için gözlerin iyi görmesini sağlar
  • Sinüzit sorununa karşı etkilidir
  • Fazla tüketilmesi halinde kilo aldırır
  • Aknelerin giderilmesinde veya oluşumunun önlenmesinde kullanılmaktadır
  ]]>
  Kefiri Nasıl Saklarım https://www.kefir.gen.tr/kefiri-nasil-saklarim.html Sun, 09 Dec 2018 03:31:23 +0000 Kefir tanelerini bir kaç ay kullanmayacaksanız; * Kefir tanelerini temin ettiğinizde saf su içerisinde küçük bir kapta ya da kurutulmuş halde olacaklardır. Kefiri kullanmayacağınız zaman bir kabın içerisine s Kefir tanelerini bir kaç ay kullanmayacaksanız;

  * Kefir tanelerini temin ettiğinizde saf su içerisinde küçük bir kapta ya da kurutulmuş halde olacaklardır. Kefiri kullanmayacağınız zaman bir kabın içerisine saf suyu koyarak ve taneleri de içerisine ilave ederek buzdolabında (+4 C) saklayabilirsiniz.

  Kefir tanelerini donduracak iseniz,

  * Kefir tanelerini soğuk saf su ile yıkayın (suyun klorsuz olmasına dikkat edin), temiz ve beyaz bir havlu ile düzgünce üzerindeki nemi bastırmadan uzaklaştırın. Taneleri bir poşet ya da kutu içerisine koyun ve taneleri tamamen kapatacak kadar süt tozu ilave edin ve buzluğa kaldırın. Bu şekilde bir yıla yakın bir süre saklayabilirsiniz.

  Kefir tanelerini Kafkasya’da yapıldığı gibi kurutacak iseniz;

  * Kefir tanelerini soğuk saf su ile yıkayın, temiz ve beyaz bir havlu ile düzgünce üzerindeki nemi bastırmadan uzaklaştırın. Tanecikleri beyaz kağıttan kese içerisine koyup yoğun güneş altına bırakın. Tanecikleri burada sıcaklık, nem ve tanecik boyutuna bağlı olarak bir iki gün içerisinde kuruyacaklardır. Kuruyunca renkleri sarıya dönebilir bu gayet normaldir. Kuruyan taneleri ağzı sıkıca kapatılabilen bir kaba koyup soğuk bir ortam ya da buzdolabında 1- 1.5 yıl civarında saklanabilir.

  Kefiri Nasıl Saklarım

  Saklanan kefir tanelerinin aktivitesini geri kazandırmak için ne yapmalı

  Farklı nedenler ile kefir taneleri aktivitelerini kaybetmiş olabilirler. Onları tekrar aktive edebilmek için;

  Kefir tanelerini dondurmuşsanız;

  * Dondurulmuş olan taneleri soğuk su içerisine koyun. Bu şekilde süt tozundan ayrılabilsin. Sonrasında bir kap içerisine tanelerin üzerine 1/3 oranında olacak şekilde süt ilave edin ve 24 saat beklemeye bırakın. Eğer pıhtılaşma istenen düzeyde olmaz ise bu işleme her 24 saatte sütün miktarını her seferde artırarak devam edin. Bu işlem üç-dört gün sürebilir. İstenen aromaya ve yapıya ulaşıldığında kefir taneleri sütü işlemek için hazır demektir.

  Kurutmuşsanız;

  * Tanecikleri bir kaba alıp üzerine 1/3 oranında süt ilave edin. 20 - 24 saat sonra eski aromaya ulaşmış ise taneler hazırdır. Eğer değil ise, yukarıdaki gibi artan miktarlarda süt ilave ederek bu işleme devam edin. 2 - 7 gün arası tazelemeden sonra taneler hazır hale gelecektir.]]>
  Yoğurt ve Kefirin Farkı https://www.kefir.gen.tr/yogurt-ve-kefirin-farki.html Sun, 09 Dec 2018 17:25:54 +0000 Her iki üründe kültüre edilmiş süt ürünleridir ama farklı türde faydalı bakteri içermektedirler. Yoğurdun içermiş olduğu bakteriler sindirim sistemini temiz tutarak burada konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sa Her iki üründe kültüre edilmiş süt ürünleridir ama farklı türde faydalı bakteri içermektedirler. Yoğurdun içermiş olduğu bakteriler sindirim sistemini temiz tutarak burada konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sağlamaktadır. Kefir bu özelliklere artı olarak yoğurdun sahip olmadığı sindirim sistemini kolonize etme özelliğine de sahiptir.

  Kefir yoğurtta bulunmayan birkaç faydalı bakteriyi de içermektedir, Lactobacillus caucasus, Leuconostoc, Acetobacter türleri ve Streptococcus türleri. Aynı zamanda vücut için yıkıcı patojen özellikte olan mayaların gelişimini kontrol altına alan ve elimine eden Saccharomyces kefir ve Torula kefir gibi mayaları da içermektedir. Sindirim siteminde zararlı bakteri ve mayaların bulunduğu ortamda mukoz asta yapı oluşturarak ortamı temizler ve bağırsakların direncini artırır. Bu nedenle vücut gerek Escherichia coli gibi patojenlere gerek bağırsak parazitlerine karşı daha dirençli hale gelir.

  Yoğurt ve Kefirin Farkı Kefirde bulunan bakteri ve mayalar tam olarak parçalanmamış besinlerin sindirimine yardımcı olarak besin kaybını önlemekte, bu sayede kolonu temiz ve sağlıklı tutmaktadır. Kefirin yoğurda kıyasla daha ince tanecikli yapıda olması sindiriminin kolay olmasını sağlamakta bu sayede de gerek bebekler gerek rahatsız yaşlılar ve sindirim bozukluklarına sahip olanlar için kullanımını kolaylaştırmaktadır.]]>
  Kefir https://www.kefir.gen.tr/kefir.html Mon, 10 Dec 2018 06:14:02 +0000 Kefir, kefir taneleri ile elde edilen Kafkas orjinli etialkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu tarihi geçmişi olan bir süt içeceğidir. Kefir çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Boyutları Kefir, kefir taneleri ile elde edilen Kafkas orjinli etialkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu tarihi geçmişi olan bir süt içeceğidir. Kefir çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Boyutları 0,5-3 cm arasında değişmektedir. Fındık veya buğday tanesi kadar beyazımsı yada beyaz-sarı renklerinde ufak karnabahar yada patlamış mısır görselliğine sahiptir. Kefir de doğal olarak yer alan bakteriler ve mayaların simbiyotik etkileşimi sonucunda oluşan yapılar bu içeceğin düzenli tüketilmesi durumunda sağlık açısından faydalar sağlamaktadır. Değerli vitamin ve minareller ile yüklenmiştir, kolay sindirilebilmektedir. Proteinler ve doğal antibiyotik içermektedir.

  Kefir taneleri neye benzer

  Kefir taneleri karnabahar görünümünde fakat lastik kıvamındadır. Kefir tanelerinin dışında kefiran denilen bir yapışkan bir zarf (f) vardır. Yararlı bakteriler ve mantarlar kendi yaptıkları oluşturduğu bu zarın içinde yaşamaktadırlar. Kefir, köpüklü, koyu kıvamlı, hafif ekşimsi bir içecektir. Sıcak yaz aylarında ferahlatan, içini soğutan bir içecek özelliğidir.

  Kefir nereden gelmiştir 

  Kefirin anavatanı Kafkaslardır. Çin ve Rusya'da çok tüketilebilen kefir ilk defa Orta Asya'da Kafkas Türkleri tarafından yapılmış bir içecektir. Kafkas Türklerinin güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmalarının nedeni uzun yıllar yaşamalarının kefirin büyük bir rolü olduğunu söylemektedirler. Kefir, kefir mayası yardımıyla inek, keçi, koyun, Hindistan cevizi, pirinç veya soya sütleri ile yapımı sağlanır. Bilimsel araştırma yapan fakülteler ve kuruluşlar kefirin faydaları hakkında titiz çalışmalar yaparken büyük gelişmeler ve önemli sonuçlara varmışlardır.

  Kefir

  Kefiri kimler kullanır

  Kefirin her yaştaki insanlar yaşı ne olursa olsun kullanmaktadırlar. Yan etkisine sahip değildir. Çocuklar üzerinde dahi rahatlıkla verilebilmektedir.

  Kefiri kanser hastaları neden tercih ediyor

  Kefir, vücut direnci üzerinde büyük etkiye sahiptir. Özellikle sindirim sisteminin düzenli çalışmasında fayda sağlıyor. Bağırsak kanserini oluşturan bulguları yok ediyor. Kesinlikle ilaç değildir. Kanser hastaları, kefirin içerdiği yararlı özellikleri sayesinde kefiri tercih etmektedirler. Yapılan araştırmalar dahilinde, kefirde iştahsızlığa iyi geldiği ve uykusuzluğa da çok iyi geldiğini söylemektedirler.

  Kefir hücreleri nasıl yeniler

  Biyolojik yönden insan metabolizmayı devamlı yapılandıran Antioksidan vitamin ve mineraller bulunduğu için, hücrelerin yenilenmesinde fayda sağlamaktadır. Vücutta kuvvetli bir temizleme işini yapan kefir, yaşlanmayı oldukça yavaşlatan, her derde deva olarak çoğu hastalı engellemektedir. Vücudu yenileyerek beraberinde dinç kalmasını sağlıyor.

  Kefirdeki besin değerleri nelerdir

  Kefir, vücuttaki temel fonksiyon ve değişik faaliyet amaçlı kullandığı mineral ve esansiyel aminoasitler değerleriyle çok zengindir. Kefirin içeriğindeki, proteinler yarım sindirim yaptığı ve bu sebeple vücut açısından basit değerlenen yapılarıdır. Kefirde yoğun olarak esansiyel amino asitleriyle bir adetine sahip triptofanın, mineral maddelerin oluşumu kalsiyum ve magnezyumun sinir sistemine rahatlık etkisi verdiği bilinmektedir. Vücudumuzun en fazla ikinci mineral maddesine sahip fosfor, hücre yenileyici ve enerji ihtiyacının giderilmesi için karbonhidratların, yağlarda ve proteinlerde kullanım açısından kolaylık sağlar. Kefir B12, B1 ve K vitamini fazlasıyla yoğundur. B u vitaminlerin yeteri kadar kullanılması üzerinde böbrek, karaciğer ve sinir sistemine bazen de deri hastalıklarına çok fazla yarar sağladığı kanıtlanmıştır.

  Kefirin faydaları nelerdir

  • Cinsel işlevlere olumlu etkisine sahiptir.
  • Kolesterolü dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür.
  • Damar sertliğini ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Uykusuzluğu gidericid]]>